Zahraniční headlineři

THePETEBOX | UK | beatbox


THePETEBOX je sólový performer, hudebník, skladatel a multiinstrumentalista, jehož beatboxová show baví fanoušky po celém světě. Svou všestrannost projevil už na debutovém albu “Future Loops” (2012), které obsahuje kromě autorské tvorby také covery písní jeho oblíbenců. S mikrofonem a kytarou v ruce dokáže vykouzlit neotřelé hudební kombinace. Vystupuje na hlavních podiích evropských festivalů jako Glastonbury či Reading/Leeds a na kontě má vyprodané sály ve Velké Británii, Evropě i Americe. Loni vydal druhé album “Use The Fire”.

Esinam | BE | electronic-jazz


Esinam Dogbatse byla odjakživa fascinována perkusními nástroji – i těmi méně tradičními – jako např. západoafrickým bubnem „tama”. Společně s bicími kombinuje ve svých písních elektronické prvky, tradiční klavír a mystickou flétnu. Na svá vystoupení si ji do roli předskokanky pozvali Alsarah & The Nubatones, Selah Sue či Moses Sumney. Při živých vystoupeních si Esinam ponechává prostor pro improvizaci a u studiových nahrávek sází na originalitu. Na nahrávce singlu „Electric lady” se podílel senegalský DJ & producent Ibaaku; singl „Gavoé“ samostatně nahrála přímo ve vesnici v Ghaně.

Natasha Cook Jenkins | UK | singer-busker-songwriter


Natasha Cook Jenkins je vlastníkem působivého vokálu a milionů zhlédnutí na kanálu YouTube. Jejího talentu si všiml dlouholetý spolupracovník Davida Bowieho a producent legendární skladby „Heroes”, Tony Visconti. Ten si skotskou teenagerku vybral do svého pořadu „Tony Visconti’s Unsigned Heroes”, který se soustředí na mladé talenty. Mladá zpěvačka tak má na kontě za svou krátkou kariéru spolupráci s jedním z nejpovolanějších.

Afu-Ra | US | hip-hop


Americký MC, který se z rodného Brooklynu přemístil na pódia velkých festivalů, je oddaný vytříbeným filosofickým textům a chytlavým beatům. Z jeho hudby je cítit značná inspirace Wu-Tang Clanem a rastafarianskými vlivy reggae kultury. Na scéně není žádným nováčkem, hudebně aktivní je od 90.let a loni se jeho fanoušci po šesti letech konečně dočkali nové nahrávky. Čekejte vše od klasického egotripu po uvědomělé a agitační rapy.

Čeští headlineři

DVA | CZ | pop-folklor


Dvojice ve složení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originální hudební vize nesčetnými prostředky: svoji představu o tom, jak má znít tango, naplňují beatboxem, křehké folkové skladby zase opentluje klarinet. Čerpají také z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Příběhy z vlastních světů pak popisují vlastním vymyšleným jazykem – právě proto se pro jejich hudbu vžilo označení „folklor neexistujících národů“.
 Koncerty skupiny DVA jsou vyhlášené především hravostí a kreativitou – oba členové na pódiu s naprostou samozřejmostí střídají hudební nástroje, zaznívá kytara, živé smyčky, saxofon, klarinet, dechový midikontroler, megafon i různé hračky.

Vladimir 518 | CZ | rap


Vladimír Brož známý jako Vladimir 518 začínal jako výrazná postava pražské graffiti scény a později se věnoval hlavně hudebním projektům, ilustracím, komiksu a scénografii. Významným krokem jeho kariéry je založení hudebního labelu a nakladatelství BiggBoss. Samostatnou kapitolu tvoří hudební projekty se skupinou PSH i sólová alba „Idiot” (2013) či „Ultra! Ultra!” (2017), za která získal řadu ocenění, např. Ceny Anděl. Mezi nejznámější hity patří „Planeta Praha”. Na jaře 2019 vydal nejnovější singl „Ještě jednou”.

Ondřej Ruml | CZ | vocal looping


Zpěvák, herec a držitel ocenění Zpěvák roku v hudební anketě Žebřík patří k jistotám naší hudební scény. Vydáním alba „Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha” (2014) zaujal posluchače i hudební kritiky, kteří ocenili citlivý a osobitý přístup k úpravám písní. V roce 2016 vydal vokální album „Nahubu”, které je výjimečné tím, že veškeré hlasy a zvuky nazpíval Ondřej bez použití hudebních nástrojů. Za album byl nominován na zpěváka roku v Cenách Anděl. Předskakoval francouzské zpěvačce ZAZ, pravidelně vystupuje po boku Michala Horáčka a působí v hlavních rolích českých muzikálů (např. Johanka z Arku, Quasimodo, Hamlet a další).

Noisy Pots | CZ | electronic


Noisy Pots se objevili na scéně v roce 2014 a okamžitě zaujali originální koncepcí která využívá unikátní kombinaci spojení zvukových barev, rytmů a groovů, typických pro elektronickou taneční hudbu s perkusivní pestrou zvukomalbou, hranou na nejrůznější vědra, barely, hrnce a rendlíky. Strhující a energická hudba Noisy Pots si získává posluchače stále ve větším počtu, zatímco v začátcích projeli coby unikátní buskeři celou Evropu, dnes je nadšeně vítají kluby, festivalové areály i haly. Oba protagonisté, skladatel, klávesista a zpěvák Michal Šupák a hráč na perkuse Jakub Tengler mají přes své mládí za sebou bohaté hráčské zkušenosti a jejich hudební zázemí sahá od elektroniky, přes pop a rock, který absorbovali v před nedávnem ambiciózní kapele Charlie Straight až po oblast artificiální hudby.

Cocoman & MessenJah | CZ | acoustic-reggae-ska


 

Česká dvojice mísí vlivy žánrů vycházejících z reggae: new roots, dancehall i grime. Cocoman je zamyšleným folkařem s kytarou, MessenJah zpěvákem a raperem. Dvě na první pohled protichůdné linky, které se na pódiu sladí a fungují bez zaváhání. Sehraná dvojka se tentokrát ukáže jinak, než je zvykem. Vystoupí akusticky po boku dalších hostů.

Mucha | CZ | indie-alternative


Nikola Mucha je multitalentovaná rodačka ze severomoravského Krnova. Její tvorba odráží aktuální globální problematiku, genderové nesrovnalosti, strasti nemoderního člověka, oslavuje alkohol a omamné látky a pokleslý humor. To vše v balíčku s pár akordy (dur i molovými), podtrženo líbivým sopránem písničkářky se zajímavým repertoárem.

Pio Squad | CZ | rap


Pio Squad původně známí jako Jižní Pionýři se do podoby stálice české rapové scény postupně formovali od druhé poloviny 90. let. Prvním milníkem jejich kariéry se v roce 1999 stala podomácku vyrobená audiokazeta se záznamem koncertu v pardubickém klubu Žlutý pes, která se začala rychle šířit mezi fanoušky. Za poslední album „Stromy v bouři” (2016) získali ocenění Anděl v kategorii nejlepší hip-hopové album.

Lazer Viking | CZ | rock’n’roll


Jakub Kaifosz s projektem Lazer Viking vydal v minulosti dvě desky „Radial Karaoke” (2015) a „Flesh Cadillac” (2016), obě nominované na tuzemské desky roku. Letos se Lazer Viking vrací s třetí deskou „Drag!”, která tentokrát nesází pouze na zvířecí sílu raného rock’n’rollu a sedmdesátkového glamu, prim tu hraje vytříbené písničkářství. Lazer Viking je sázkou na jistotu co se teatrálnosti a provokace týče, je zběhlý na velkých podiích českých festivalů i v menších klubech a předskakoval řadě zahraničních umělců, např. Crystal Fighters, of Montreal, Calvin Love a dalšími.

Circus Brothers | CZ | balcan-disco


Kapela Circus Brothers hravě zvládne kombinovat balkánskou dechovku, diskotékové beaty, laciný pop, špinavý house, drsný rap a líbivý folk. Na ulici, v klubech i na pódiích festivalů baví tisíce fanoušků a pravidelně vystupují na prověřených českých festivalech jako Rock for People, Mighty Sounds, Rock for Churchill či Mezi Ploty. Zahráli si po boku legendy balkánské dechovky „Fanfare Ciocarlia” a představili se odborné veřejnosti na mezinárodním showcaseovém festivalu Eurosonic.

KillieKrankie | CZ | synth-noise pop


V Brně usazenou dvojici Killiekrankie tvoří Jan Kostera a Jirka Machů: „Snažíme se dělat elektroniku s ksichtem a duší a dobře přitom pobavit sebe i lidi okolo, that’s it.” Díky hledačům talentů Startéru Radia Wave si KillieKrankie zahráli na velkých podiích českých festivalů jako United Islands, Colours of Ostrava, Beseda u Bigbítu a slovenském Pohoda. Synth-noise elektronická formace se inspiruje např. Gurun Gurun, Nilsem Frahmem nebo českými Vložte Kočku. Nejnovější EP „Holiday Heart” vydali loni v létě a o pár měsíců později se s ním chlubili v Roxy jako předskokani islandské kapely Gus Gus.

Floex DJ set | CZ | electronic


DJ Floex servíruje pestrobarevný styl plný energie a extatických okamžiků, který neztrácí hloubku ani v rovině taneční hudby. Floexovy sety oscilují mezi elektronikou, technem či deep housem. V nestřežených momentech překvapí novými souvislostmi, polní africké nahrávky nebo hip hopová balada od Franka Oceana. I když jsou jeho DJ sety zcela jiné, než jeho autorská tvorba, čas od času je zde možné zachytit něco z jeho remixů, které se tanečním vlivům neubránily. Floexovu hudbu remixoval např. samotný Max Cooper, holandští Deltawerk, nebo Olaf Stuut.

Afterparty

N.O.H.A. DJ set | US/CZ | drum’n’bass


N.O.H.A. DJ set je drum’n’bass/ethno ceremonií, jíž má pod palcem zpěvák MC Chevy, zpěvačka Kaia Brown, bubeník Thom Herian a DJ Fefe. Nejznámější hity „Tu Café”, „Di Nero” či „Wanna Play” vynesly kapelu na největší evropské festivaly. Na pódiu N.O.H.A. DJ set exceluje jako smršť se sympatií pro tradiční hudbu i multikulturnost a rozbíjí hranice mezi různými hudebními směry i světovými kontinenty. Přirozeným způsobem spojuje dynamický nadupaný groove s živou, veselou a hravou performancí.

…a stovky dalších. Kompletní program odhalíme do konce května.


Lokace festivalu