Praha žije hudbou je ten největší festival v ulicích Prahy. Hudbu a busking má Uličník moc rád.

Uličníkovi jde o jedinou věc! Vlastně to jsou tři věci:
1. CHCE si užívat života v ulicích, parcích a náměstích Prahy,
2. CHCE co nejširší veřejnosti ukázat v co nejlepším světle, že umění patří do ulic,
3. CHCE zlepšit podmínky pro pouliční vystupování.

Praha žije hudbou ovládne od 3. do 4. června 2022 opět ulice Prahy!

První potvrzená jména pro letošní ročník:

Aneta Langerová, Lenka Dusilová, Mucha, Circus Brothers, James Harries, Scott & Lila, Pragobřinkostroj, Hellwana… a další jména odhalíme již brzy!

Kultura se tento rok konečně vrací do formy a my máme chuť to pořádně oslavit! O to víc nás těší, že Praha žije hudbou 2022 proběhne! Minulý mimořádný ročník mohl proběhnout i díky vaší podpoře, tento rok bychom vám to rádi vrátili a opět dostali umění do co nejvíce míst v Praze! Festival proto plánujeme větší, hezčí a propracovanější než kdy dřív. Máme v plánu třeba větší zapojení nehudebního uměleckého programu nebo speciální vzhled našich buskovacích lokací.

Pár slov o buskingu

Busking je jakékoli pouliční vystoupení (hudební, divadelní či artistické), které je zpravidla spojené s dobrovolným příspěvkem od kolemjdoucích. Zlaťáky je vždy nejlepší buskerům vhodit přímo do připraveného klobouku.

Na ulici začínali svoji kariéru i světově uznávaní umělci, jako např. písničkáři Glen Hansard, Bob Dylan, Ed Sheeran a Passenger, či šansoniérky Edith Piaf nebo ZAZ. Pouliční umění má svou dlouholetou tradici ve významných metropolích po celém světě od New Yorku až po Berlín.

Pouliční umění v Praze

V posledních letech se fenomén pouličního umění stává napříč celým světem stále více populárním a oblíbeným. V Praze však historicky různá omezení neumožňují živé kultuře ve veřejném prostoru skutečně rozkvést. I když se pravidla postupně racionalizují, pořád nás čeká dlouhá cesta. Je třeba najít soulad mezi rezidenty, pracujícími a pouličními umělci. Mrtvé město bez kultury ale přeci nikdo nechce!

Již několik let vedou organizátoři festivalu v čele s Uličníkem diskuze s politickými představiteli na magistrátu i jednotlivých městských částech Prahy, s úředníky, zástupci Institutu plánování a rozvoje, Dopravního podniku i samotnými pouličními umělci a občany o situaci pouličního umění v Praze. V rámci série kulatých stolů jsme jednali o konkrétních změnách k lepšímu, pozitivní vývoj bohužel zatím zhatil covid. Všichni s Uličníkem však věříme, že se brzy za jednací stůl vrátíme.

Dlouhodobým cílem festivalu a Uličníka je změnit celkové podmínky pro pouliční umělce a podpořit tak kulturnost veřejného prostoru hlavního města i mimo období festivalu jako běžnou součást každého dne v Praze.

Organizátor

Festival s Uličníkem pořádá Nerudný fest, který stojí i za dalšími eventy a festivaly, mimo jiné například Mladí ladí jazz, Student Fest nebo Festival svobody.

Všechny dotazy směřuj Uličníkovi na jeho adresu ulicnik@prahazijehudbou.cz