Sleduj Uličníka a bav se v ulicích Prahy

Praha žije hudbou je největší buskingový festival v hlavním městě. Jeho maskotem je červený Uličník.

Uličníkovi jde o jedinou věc! Vlastně to jsou tři věci:

  • Chce si užívat života v ulicích, parcích a náměstích Prahy.
  • Chce co nejširší veřejnosti ukázat v co nejlepším světle, že umění patří do ulic.
  • Chce zlepšit podmínky pro vystupování pouličních umělců.
 
 

Praha žije hudbou 7. a 8. června 2024 opět ovládne ulice Prahy!

Na víc než 20 místech v ulicích vystoupí taková jména, jako je Ben Cristovao, Igor Orozovič, Michal Horák, Jiří Schmitzer a Marsell Bendig s Lucií Bikárovou. Těš se i na dechový showband Brass Avenue, moderní romskou kapelu Le Čhavendar, experimentující smyčcové kvarteto BBQ, nadaného Rodana nebo rytmy Latinské Ameriky naservírované souborem Cumbia Cooperativa. Připojí se také desítky buskerů.

Pár slov o buskingu

Busking je jakékoli pouliční vystoupení (hudební, divadelní či artistické), které je zpravidla spojené s dobrovolným příspěvkem od kolemjdoucích. Zlaťáky je vždy nejlepší buskerům vhodit přímo do připraveného klobouku.

Na ulici začínali svoji kariéru i světově uznávaní umělci, jako např. písničkáři Glen Hansard, Bob Dylan, Ed Sheeran a Passenger, či šansoniérky Edith Piaf nebo ZAZ. Pouliční umění má svou dlouholetou tradici ve významných metropolích po celém světě od New Yorku až po Berlín.

Pouliční umění v Praze

V posledních letech se fenomén pouličního umění stává napříč celým světem stále více populárním a oblíbeným. V Praze však historicky různá omezení neumožňují živé kultuře ve veřejném prostoru skutečně rozkvést. I když se pravidla postupně racionalizují, pořád nás čeká dlouhá cesta. Je třeba najít soulad mezi rezidenty, pracujícími a pouličními umělci. Mrtvé město bez kultury ale přeci nikdo nechce!

Již několik let vedou organizátoři festivalu v čele s Uličníkem diskuze s politickými představiteli na magistrátu i jednotlivých městských částech Prahy, s úředníky, zástupci Institutu plánování a rozvoje, Dopravního podniku i samotnými pouličními umělci a občany o situaci pouličního umění v Praze. V rámci série kulatých stolů jsme jednali o konkrétních změnách k lepšímu, pozitivní vývoj bohužel zatím zhatil covid. Všichni s Uličníkem však věříme, že se brzy za jednací stůl vrátíme.

Dlouhodobým cílem festivalu a Uličníka je změnit celkové podmínky pro pouliční umělce a podpořit tak kulturnost veřejného prostoru hlavního města i mimo období festivalu jako běžnou součást každého dne v Praze.

 

 

Organizátor

Festival s Uličníkem pořádá Nerudný fest, který stojí i za dalšími eventy a festivaly, mimo jiné například Mladí ladí jazz, Student Fest nebo Festival svobody.

Všechny dotazy směřuj Uličníkovi na jeho adresu ulicnik@prahazijehudbou.cz

Za podpory: Magistrátu hlavního města Prahy
Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy; MČ Praha 1, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Nadace Život umělce

Speciální partneři: Palladium, Pražská energetika, Bageterie Boulevard
Partneři: Kolektory Praha, Technologie hlavního města Prahy
Partner pro hladkou jízdu: Nextbike
Mediální partneři: Radio 1
Pořádá: Nerudný fest

Festival se koná pod záštitou JUDr. Jiřího Pospíšila, radního pro kulturu hl. m. Prahy, Mgr. Terezie Radoměřské, starostky MČ Praha 1, Ing. Štěpána Rattaye, radního pro kulturu MČ Praha 5, Mgr. Jakuba Stárka, starosty MČ Prahy 6, a Mgr. Jana Čižinského, starosty MČ Praha 7.