Praha žije hudbou je ten největší festival v ulicích Prahy. Hudbu a busking má Uličník moc rád. Letos již pošesté.

Uličníkovi jde o jedinou věc! Vlastně to jsou tři věci:
1. CHCE si užívat života v ulicích, parcích a náměstích Prahy,
2. CHCE co nejširší veřejnosti ukázat v co nejlepším světle, že umění patří do ulic,
3. CHCE zlepšit podmínky pro pouliční vystupování.

Praha žije hudbou ovládne od 16. do 17. červnence 2021 opět ulice Prahy!

Kultura dostává už dlouho zabrat, o to víc nás těší, že Praha žije hudbou 2021 proběhne! Minulý mimořádný ročník mohl proběhnout i díky vaší podpoře, tento rok bychom vám to rádi vrátili a opět dostali umění do co nejvíce míst v Praze! Festival proto plánujeme větší, hezčí a propracovanější než kdy dřív. Máme v plánu třeba větší zapojení nehudebního uměleckého programu nebo speciální vzhled našich buskovacích lokací.

Pár slov o buskingu

Busking je jakékoli pouliční vystoupení (hudební, divadelní či artistické), které je zpravidla spojené s dobrovolným příspěvkem od kolemjdoucích. Zlaťáky je vždy nejlepší buskerům vhodit přímo do připraveného klobouku.

Na ulici začínali svoji kariéru i světově uznávaní umělci, jako např. písničkáři Glen Hansard, Bob Dylan, Ed Sheeran a Passenger, či šansoniérky Edith Piaf nebo ZAZ. Pouliční umění má svou dlouholetou tradici ve významných metropolích po celém světě od New Yorku až po Berlín.

Pouliční umění v Praze

V posledních letech se fenomén buskingu stává napříč celým světem stále více populární a oblíbený. Kvůli pražské vyhlášce však v ulicích metropole došlo k utichnutí většiny kvalitní produkce. Vyhláška zakazuje provozování pouličního umění na více než polovině území Prahy 1 a dalších zajímavých lokalitách, použití bicích a rytmických nástrojů, žesťových nástrojů, použití zesilovačů a mnohé další.

Nešťastné znění vyhlášky kromě těchto striktních omezení a faktických chyb též obsahuje řadu nejasných formulací – např. zakazuje hlasité nástroje, etnické nástroje či nástroje vydávající vysoké tóny.

Od té doby organizátoři festivalu v čele s Uličníkem vedou dlouhé diskuze s politickými představiteli na magistrátu i městských částech Prahy, jejichž cílem je v první řadě odstranit z vyhlášky chyby a neopodstatněná nařízení omezující většinu kvalitní pouliční produkce. Dlouhodobým cílem je změnit celkové podmínky pro pouliční umělce a podpořit tak kulturnost veřejného prostoru hlavního města i mimo období festivalu jako běžnou součást každého dne v Praze.

Festival pořádá Nerudný fest.cz, který stojí i za mnoha dalšími eventy a festivaly, mimo jiné například Mladí ladí jazz, Student Fest nebo Festival svobody.

Všechny dotazy směřuj Uličníkovi na jeho adresu ulicnik@prahazijehudbou.cz