Sleduj Uličníka a bav se v ulicích Prahy

Praha žije hudbou je největší buskingový festival v hlavním městě. Jeho maskotem je červený Uličník.

Uličníkovi jde o jedinou věc! Vlastně to jsou tři věci:

  • Chce si užívat života v ulicích, parcích a náměstích Prahy.
  • Chce co nejširší veřejnosti ukázat v co nejlepším světle, že umění patří do ulic.
  • Chce zlepšit podmínky pro vystupování pouličních umělců.

Praha žije hudbou 7. a 8. června 2024 opět ovládne ulice Prahy!

Na víc než 20 místech v ulicích vystoupí taková jména, jako je Ben Cristovao, Igor Orozovič, Michal Horák, Jiří Schmitzer a Marsell Bendig s Lucií Bikárovou. Těš se i na dechový showband Brass Avenue, moderní romskou kapelu Le Čhavendar, experimentující smyčcové kvarteto BBQ, nadaného Rodana nebo rytmy Latinské Ameriky naservírované souborem Cumbia Cooperativa. Připojí se také desítky buskerů.

Pár slov o buskingu

Busking je jakékoli pouliční vystoupení (hudební, divadelní či artistické), které je zpravidla spojené s dobrovolným příspěvkem od kolemjdoucích. Zlaťáky je vždy nejlepší buskerům vhodit přímo do připraveného klobouku.

Na ulici začínali svoji kariéru i světově uznávaní umělci, jako např. písničkáři Glen Hansard, Bob Dylan, Ed Sheeran a Passenger, či šansoniérky Edith Piaf nebo ZAZ. Pouliční umění má svou dlouholetou tradici ve významných metropolích po celém světě od New Yorku až po Berlín.

Pouliční umění v Praze

V posledních letech se fenomén pouličního umění stává napříč celým světem stále více populárním a oblíbeným. V Praze však historicky různá omezení neumožňují živé kultuře ve veřejném prostoru skutečně rozkvést. I když se pravidla postupně racionalizují, pořád nás čeká dlouhá cesta. Je třeba najít soulad mezi rezidenty, pracujícími a pouličními umělci. Mrtvé město bez kultury ale přeci nikdo nechce!

Již několik let vedou organizátoři festivalu v čele s Uličníkem diskuze s politickými představiteli na magistrátu i jednotlivých městských částech Prahy, s úředníky, zástupci Institutu plánování a rozvoje, Dopravního podniku i samotnými pouličními umělci a občany o situaci pouličního umění v Praze. V rámci série kulatých stolů jsme jednali o konkrétních změnách k lepšímu, pozitivní vývoj bohužel zatím zhatil covid. Všichni s Uličníkem však věříme, že se brzy za jednací stůl vrátíme.

Dlouhodobým cílem festivalu a Uličníka je změnit celkové podmínky pro pouliční umělce a podpořit tak kulturnost veřejného prostoru hlavního města i mimo období festivalu jako běžnou součást každého dne v Praze.

Organizátor

Festival s Uličníkem pořádá Nerudný fest, který stojí i za dalšími eventy a festivaly, mimo jiné například Mladí ladí jazz, Student Fest nebo Festival svobody.

Všechny dotazy směřuj Uličníkovi na jeho adresu ulicnik@prahazijehudbou.cz