Praha Žije Hudbou 2017

Druhý ročník pouličního festivalu Praha Žije Hudbou, který proběhl od 8. do 10. června, nabídl na 500 hudebních, tanečních a divadelních vystoupení. Třídenní akci navštívilo přes 70 tisíc lidí. Mezi vystupujícími nechyběl například Tomáš Klus, Xavier Baumaxa či Vladimír Merta, kteří otevřeně vyjádřili nesouhlas s nastavením pravidel veřejných produkcí v centru města. “My jsme na ulici začínali, takže je nám pouliční hraní velmi blízký a fandíme mu. A co se týče vyhlášky, podle nás by mělo jít spíše o komunikaci než o konkrétní regulaci a restrikce,” řekli hudebníci z kladenské kapely Zrní, kteří v pátek vystoupili jako speciální host festivalu. Cílem organizátorů ze sdružení Nerudný Fest.cz bylo poukázat na pestrost pouličního umění a také umožnit veřejnosti se pomocí dotazníku „A co si myslíte vy?“ k tématu vyjádřit. “Máme velkou radost, že se naše iniciativa setkala s takovým ohlasem a dokázali jsme, že nejen umělci, ale i veřejnost stojí o kulturu ve veřejném prostoru. Už se těšíme na další ročník festivalu, který proběhne 7. – 9. června 2018,” prohlásil ředitel festivalu Jan Gregar. Již ve středu 14. června od 16.30 se v prostoru Hybernská ožívá koná první panelová diskuze v rámci navazujícího projektu PROBUĎ MĚSTO. Tématem bude budoucnost buskingu v Praze a účast přislíbili nejen zástupci města a umělci, ale i zahraniční host Andrew Meldrum ze slavného divadelního Edinburgh Fringe festivalu. Více informací najdete na www.prahazijehudbou.cz.

Od čtvrtka 8. do soboty 10. června zažila Praha velkolepou oslavu pouličního umění na více než 50ti místech města. Hudební a divadelní produkce zaplnily ulice a nabídly kolemjdoucím netradiční zážitky. Kromě zavedených umělců dal festival příležitost také aktivním buskerům i začínajícím kapelám, souborům a umělcům podpořit svým vystoupením myšlenku buskingu. Festival byl zároveň vysílán v přímém přenosu na facebookový profil akce, kde návštěvníky prováděli festivalovým děním Jenovéfa Boková a Daniel Tůma. “Hrálo se mi super, parádní podmínky – zvukový, světelný, teplotní i divácký. Všechno ideální,” zhodnotil festivalovou atmosféru Xavier Baumaxa. “Ty restrikce v Praze, co se týče hudby, mi připadnou dost směšný a vlastně nepřátelský. Raději bych místo falešnýho skla a matriošek měl v uličkách Prahy pár hudebníků s kytarou,” dodává Baumaxa.

Petici, kterou loni podepsalo přes 3000 lidí, letos nahradilo hlasování „A co si myslíte vy?“, které poběží až do 21. června. To organizátoři připravili ve spolupráci s iniciativou Prezident 21. Veřejnost se může k tématu, jestli pouliční umění do Prahy patří, vyjádřit na odkazu prahazijehudbou.cz/vy. „Chceme dát Pražanům šanci říct svůj názor na současnou vyhlášku, pozitivními a negativními hlasy rozhodnout o konkrétních pasážích v ní. Výsledky tohoto malého průzkumu pražského veřejného mínění předáme primátorce, radním i všem zastupitelům. Je to vůbec první možnost, kdy se občané mohou k vyhlášce takto vyjádřit. Sám jsem zvědav, co si Pražané o pouličním umění ve městě myslí, “ dodává Jan Gregar. “Je moc dobře, že se tady teď scházíme, aby bylo slyšet, že nejsme neslyšitelný,” řekl před svým vystoupením Tomáš Klus. Svůj jasný názor na vyhlášku o pouličním umění otevřeně vyjádřil přímo v místě festivalu v Kampusu Dejvice, kde vyplnil dotazník spolu s Karlem Janečkem.

Organizátoři festivalu v rámci iniciativy PROBUĎ MĚSTO uspořádají v následujících dnech několik přednášek a diskuzí na téma oživování veřejného prostoru. Hned ve středu 14. června od 16.30 se v prostoru Hybernská ožívá (Hybernská 4, Praha 1) koná první panelová diskuze na téma budoucnosti buskingu v Praze. Akce proběhne společně se zástupci města, zahraničními hosty, ale také s občany a pouličními umělci. Účast přislíbil Jan Wolf (radní MHMP), David Kašpar (Kreativní Praha, Institut plánování a rozvoje Prahy), Andrew Meldrum (organizátor Edinburgh Fringe festival), Ivan Solil (radní MČ Praha 1), Jan Unger (kapela Zrní) a Jakub Ondra (busker a hudebník).
Pořadatelem festivalu Praha Žije Hudbou je sdružení Nerudný Fest.cz, která stojí také za mezinárodním festivalem Mladí Ladí Jazz, open-air festivalem Léto na Jungmaňáku, festivalem Student Fest, Festivalem Svobody a dalšími projekty. “Už od roku 2007 se všechny naše aktivity zaměřují na to, jak změnit určitá klišé a celkovou situaci na české scéně. Umění je podle našeho názoru tou nejpřirozenější formou nejen rozvoje osobnosti ale právě také společenské interakce. Živé umění je součástí městského života ve všech evropských i světových metropolích a bylo by skvělé, kdyby tomu ani v Praze nebylo jinak,“ dodává za organizátory spoluzakladatel sdružení Jan Jelínek.

——————————————————————————————————————————-
Facebook event: https://www.facebook.com/events/810926702390890/
Oficiální videospot: https://www.youtube.com/watch?v=OcNOwi0-3Ws&feature=youtu.be
Kampaň Busking Battle Praha vs. Brusel: https://youtu.be/pMvMaolBB3M
Busking Battle: Praha vs. New Orleans: https://youtu.be/K5p1a8Zh9Yg
Presskit Praha Žije Hudbou 2017: https://www.dropbox.com/sh/rw6ss4mv23n0kjc/AAAl7Bkcp-qLjhPOG7p9IKV9a?dl=0

Hlavní partneři:
Magistrát hlavního města Prahy, Pražské služby, Prezident 21
Partneři:
OC Quadrio, Státní fond kultury ČR, kytary.cz, Březňák, Praha 2, Praha 3, Praha 6, Nadace Via, Dopravní podnik HMP, Ackee
Záštity:
Radní pro kulturu MHMP Jan Wolf, Radní pro kulturu MČ Praha 2 Jaroslav Šolc, Radní MČ Praha 3 David Gregor
Hlavní mediální partneři:
Prima Cool, Full Moon Magazine, Radio 1
Mediální partneři:
Radio Wave, Český rozhlas Vltava, expats.cz, musicweb.cz

Pořadatelem festivalu Praha Žije Hudbou je sdružení Nerudný Fest.cz, jedna z nejvýznamnějších produkcí v Praze, která stojí, mimo jiné za mezinárodním festivalem Mladí Ladí Jazz, open-air festivalem Léto na Jungmaňáku, festivalem Student Fest, Festivalem Svobody a dalšími projekty.
Podporu iniciativě organizátorů festivalu vyjádřilo také mnoho známých osobností, jako například Laco Déczi, Marta Kubišová, Lenka Dusilová, David Koller, Klára Vytisková, Emma Smetana, Bára Poláková, En.drů, Terezie Kovalová, Milan Cais ze skupiny Tata Bojs či Robert Nebřenský ze skupiny Vltava. Více informací najdete na www.prahazijehudbou.cz nebo na Facebooku a Youtube kanálu.

PR a tiskový servis:
Eliška Míkovcová, e: eliska.mikovcova@piaristi.cz, t: +420 606 774 435
Petra Filsaková, e: petra.filsakova@piaristi.cz, t: +420 721 959 962