V pátek 13. května roztančí hlavní město na 200 umělců

V březnu letošního roku vešla v platnost nová vyhláška, která výrazným způsobem omezuje pouliční umění, tedy tzv. busking. Organizátoři festivalu Praha Žije Hudbou, který proběhne 13. května, podali na Ministerstvo vnitra podnět k přezkoumání tohoto schváleného dokumentu, který je plný nejasných pojmů a neurčitých formulací. Nejradikálnější omezení se týkají především hudební produkce, pro kterou existují jak striktní zákazy konkrétních nástrojů, tak rozsáhlá omezení míst a hodin, během kterých se smí hrát. Konkrétní návrhy na změnu byly však ministerstvem zamítnuty. Alespoň na jeden den ale pražské ulice díky novému festivalu opět ožijí uměním v takové podobě, jak to současná vyhláška v běžných dnech nepovoluje. Na náměstí Jiřího z Poděbrad, Karlově náměstí, Jungmannově náměstí, Vítězném náměstí a Malostranské vyrostou menší pódia a po celém městě vznikne 30 busker-pointů, kde vystoupí na 200 umělců.

 

Nová vyhláška omezující pouliční uměleckou veřejnou produkci obsahuje množství nerozumných požadavků, nejasností a v určitých bodech si její text protiřečí. Organizátoři festivalu proto podali oficiální podnět k přezkoumání vyhlášky na Ministerstvo vnitra, které však tuto žádost zamítlo.„Nejasné pojmy a formulace jsou primární body, proti kterým je důležité se postavit. Například pojem hlasitý nástroj je ve vyhlášce několikrát zmíněn, jeho vysvětlení je však velmi nejednoznačné a není tedy jasné, kdo bude přílišnou hlasitost posuzovat a jak,“ vysvětluje Jan Gregar, ředitel festivalu Praha Žije Hudbou. Ministerstvo vnitra však tento podnět, stejně jako mnoho dalších, nepřijalo a místo vysvětlení zdůrazňuje pravomoc úředníků a městských strážníků rozhodnout na základě subjektivního vnímání, zda produkce narušuje veřejný pořádek či nikoli. Již několikrát se ale tento subjektivní způsob rozhodování ukázal jako nepřiměřený. Například byl pokutován busker s foukací harmonikou na náměstí Republiky na základě toho, že vyhláška zakazuje hru na dechové nástroje, které vydávají „vysoké tóny“.

 

Praha Žije Hudbou je zbrusu nový festival pouličního umění, který Praze 13. května předvede, jak může kvalitní umění rozzářit ulice velkoměsta. Na 200 interpretů, mezi nimiž nebude chybět Lenka Dusilová, Prago Union, Klára Výtisková, Emma Smetana, Xavier Baumaxa, Thom Artway, Floex či Laco Déczi, se pokusí ukázat, že umění v ulicích může být pro Pražany i turisty velmi příjemnou součástí každodenního života. „Živé umění dokáže město magickým způsobem proměnit a festival Praha Žije Hudbou chce především ukázat, že kultura do ulic prostě patří. Aby však umění z ulic nevymizelo, je nutné projevit jasný nesouhlas se současnou podobou vyhlášky,“ dodává za organizátory Jan Gregar.

 

Podporu iniciativě organizátorů festivalu Praha Žije Hudbou vyjádřilo také mnoho známých osobností, jako například Marta Kubišová, David Koller, Barbora Poláková, Milan Cais ze skupiny Tata Bojs, Robert Nebřenský ze skupiny Vltava, Kato z Prago Union či Terezie Kovalová. V rámci dokumentární videosérie „Hlášky z vyhlášky“ poukazují na nedostatky současného legislativního dokumentu a nutnost jeho přepracování. Všechny videa jsou ke zhlédnutí na youtube kanálu festivalu. Praha Žije Hudbou hodlá i nadále pokračovat ve snaze změnit nesprávné nastavení regulace veřejné produkce, které nejvíce omezuje právě kvalitní umělce a dává více prostoru neoriginálním komerčním projektům, které obyvatele města obtěžují. Více o festivalu najdete na www.prahazijehudbou.cz.

 

Praha Žije Hudbou – pátek 13. května 2016

200 umělců – 5 pódií – přes 30 busker-pointů

 

Oficiální zahájení festivalu Praha Žije Hudbou proběhne 12. května 2016 v 19 hodin
v podobě performance souboru Run Operun na Piazzettě Národního divadla. Warm-up v předvečer festivalu proběhne i na pěti hlavních pódiích
na náměstí Jiřího z Poděbrad,Karlově náměstí, Jungmannově náměstí, Vítězném náměstí a Malostranské.

 

 

ZAHRAJ SI !“

Přihlášení buskerů je možné prostřednictvím online formuláře a na: www.prahazijehudbou.cz.

https://docs.google.com/forms/d/1FK6t20QzWe2RlTxluggSj_OElzQyJbol9w1z2nfSqy8/viewform

 

ZAPOJ SE !“

Zapojit se do festivalu a stát se dobrovolníkem je možné po přihlášení zde:

https://docs.google.com/forms/d/1i7JY4Fuec1Y81ljgFzgzsEhzh9HlxBcQ_79rDDJCDMs/viewform?ts=570f3e19&edit_requested=true

 

Generální partner festivalu:

Tullamore D.E.W.

 

Hlavní partneři:

Nadace Vodafone, Kytary.cz, Ackee

 

Partneři:

Magistrát hl. m. Prahy, Praha 3, Praha 6, Broadcast Atlanta, Brandz Friendz, Praha 2

 

Záštity:

Radní pro kulturu Jan Lacina (Praha 6), Radní pro kulturu Jaroslav Šolc (Praha 2)

 

 

Mediální partneři:

Radio 1, Radio Wave, Pražský deník, Interview, Instinkt, Nový Prostor, Full Moon Magazine, citybee.cz, protisedi.cz, expats.cz, musicweb.cz