Praha žije hudbou je ten největší festival v ulicích Prahy. Hudbu a busking má Uličník moc rád.

Uličníkovi jde o jedinou věc! Vlastně to jsou tři věci:
1. CHCE si užívat života v ulicích, parcích a náměstích Prahy,
2. CHCE co nejširší veřejnosti ukázat v co nejlepším světle, že umění patří do ulic,
3. CHCE zlepšit podmínky pro pouliční vystupování.

Praha žije hudbou 7. a 8. června 2024 opět ovládne ulice Prahy!

Právě připravujeme program pro rok 2024, který budeme průběžně zveřejňovat.
Na loňském ročníku vystoupili například Katarzia, Laco Déczi, Lipo, Bára Hrzánová & Bachtale Apsa, Mucha, Vojtaano a další. Nechyběl ani program pro děti v režii Mladí ladí dětem. Celý program najdete ZDE a proběhl na těchto místech (hnědě vyznačená místa jsou pobočky Bageterie Boulevard na kterých při objednání přes aplikaci s kódem “busking” získáte 15% slevu!):

Kultura žije a Praha žije hudbou! A co je lepší, než procházka Prahou spojená s pořádnou dávkou kultury? Přes sto vystupujících, a hudební program, který probíhá na celkem sedmadvaceti místech v centru i jeho bezprostředním okolí. Máte se na co těšit, vy uličníci!

Všechny dotazy směřuj Uličníkovi na jeho adresu ulicnik@prahazijehudbou.cz

Pár slov o buskingu

Busking je jakékoli pouliční vystoupení (hudební, divadelní či artistické), které je zpravidla spojené s dobrovolným příspěvkem od kolemjdoucích. Zlaťáky je vždy nejlepší buskerům vhodit přímo do připraveného klobouku.

Na ulici začínali svoji kariéru i světově uznávaní umělci, jako např. písničkáři Glen Hansard, Bob Dylan, Ed Sheeran a Passenger, či šansoniérky Edith Piaf nebo ZAZ. Pouliční umění má svou dlouholetou tradici ve významných metropolích po celém světě od New Yorku až po Berlín.

Pouliční umění v Praze

V posledních letech se fenomén pouličního umění stává napříč celým světem stále více populárním a oblíbeným. V Praze však historicky různá omezení neumožňují živé kultuře ve veřejném prostoru skutečně rozkvést. I když se pravidla postupně racionalizují, pořád nás čeká dlouhá cesta. Je třeba najít soulad mezi rezidenty, pracujícími a pouličními umělci. Mrtvé město bez kultury ale přeci nikdo nechce!

Již několik let vedou organizátoři festivalu v čele s Uličníkem diskuze s politickými představiteli na magistrátu i jednotlivých městských částech Prahy, s úředníky, zástupci Institutu plánování a rozvoje, Dopravního podniku i samotnými pouličními umělci a občany o situaci pouličního umění v Praze. V rámci série kulatých stolů jsme jednali o konkrétních změnách k lepšímu, pozitivní vývoj bohužel zatím zhatil covid. Všichni s Uličníkem však věříme, že se brzy za jednací stůl vrátíme.

Dlouhodobým cílem festivalu a Uličníka je změnit celkové podmínky pro pouliční umělce a podpořit tak kulturnost veřejného prostoru hlavního města i mimo období festivalu jako běžnou součást každého dne v Praze.

Organizátor

Festival s Uličníkem pořádá Nerudný fest, který stojí i za dalšími eventy a festivaly, mimo jiné například Mladí ladí jazz, Student Fest nebo Festival svobody.

Všechny dotazy směřuj Uličníkovi na jeho adresu ulicnik@prahazijehudbou.cz