O festivalu

Praha Žije Hudbou je festival pouličního umění. Jeho cílem je představit pouliční umění široké veřejnosti v dobrém světle a stimulovat pouliční scénu. Na několika desítkách míst po celém městě vystupují řádově stovky umělců včetně významných jmen české scény, aby podpořili naše úsilí zlepšit podmínky pro pouliční vystupování v Praze. Kromě hudebních vystoupení se v ulicích Prahy představují také divadelní soubory či artisté.Do programu se může přihlásit každý, a to skrze naší výzvu ZAHRAJ SI. I ostatní smrtelníci se mohou do akce zapojit, hledáme dobrovolníky, kteří nám pomohou s realizací festivalu.

Na pěti hlavních scénách, jež se budou nacházet na nejrušnějších místech v Praze, se představí ti nejvýznamnější čeští umělci, kteří se rozhodli svým vystoupením podpořit myšlenku festivalu a vyjádřit svou podporu pouličnímu umění. Vedle těchto pěti scén bude v pražských ulicích tradičně umístěno na 40 dalších hracích míst, na kterých vystoupí menší uskupení a pouliční umělci z celé České republiky. Téměř 200 koncertů a dalších vystoupení v ulicích po celé Praze – to je festival Praha Žije Hudbou.

Co je to „busking“

Busking je označení pro jakékoli pouliční vystoupení (hudební, divadelní, či artistické), které je zpravidla spojené s dobrovolným příspěvkem od kolemjdoucích. Příspěvek je tzv. buskerům možné vhodit do připraveného klobouku. Na ulici začínali svoji kariéru i světově uznávaní umělci, jako např. písničkáři Glen Hansard, Bob Dylan, Ed Sheeran a Passenger, či šansoniérky Edith Piaf nebo ZAZ. Pouliční umění má svou dlouholetou tradici ve významných metropolích po celém světě (New York, Paříž, Londýn, Berlín…)

Pouliční umění v Praze

V posledních letech se fenomén buskingu stává napříč celým světem stále více populární a oblíbený, na základě nedávno schválené vyhlášky má však v příštích měsících v ulicích Prahy dojít k utichnutí velké části kvalitní produkce. Vyhláška zakazuje provozování pouličního umění na více než polovině území Prahy 1 a dalších zajímavých lokalitách, použití bicích a rytmických nástrojů, žesťových nástrojů, použití zesilovačů a mnohé další. Nešťastné znění vyhlášky kromě těchto striktních omezení a faktických chyb též obsahuje řadu nejasných formulací – např. zakazuje hlasité nástroje, etnické nástroje či nástroje vydávající vysoké tóny.
Festival Praha Žije Hudbou má za cíl představit široké veřejnosti krásu pouličního umění a poukázat na to, že tato forma plošné regulace není správným krokem. V roce 2016 bylo v rámci festivalu nasbíráno více než 5 000 podpisů petice za úpravu vyhlášky MHMP upravující pouliční umění. Zastupitelstvo hl. m. Prahy se však do dnešního dne k petici nevyjádřilo. Od té doby organizátoři festivalu vedou dlouhé diskuze s politickými představiteli na magistrátu i městských částech Prahy.
Festival Praha Žije Hudbou otevírá toto téma široké veřejnosti i médiím a ukazuje, že pouliční umění může městu i jeho obyvatelům mnohé přinést a zároveň ho lze provozovat ohleduplně. Clem našeho snažení je v první řadě odstranit z vyhlášky chyby a neopodstatněná nařízení omezující většinu kvalitní pouliční produkce. Dlouhodobým cílem je pak změnit celkový postoj města k pouličnímu umění, jenž ho v současnosti vnímá jako „činnost, jež může narušit veřejný pořádek v hl. městě Praze“ (§1 vyhlášky MHMP). Čím dál více se ukazuje, že právě široká podpora veřejnosti, kterou se festival snaží získat, je klíčová pro politická jednání o změně vyhlášky.

Festival pořádá organizace Nerudný fest.cz o. s., která stojí například za festivaly Mladí Ladí Jazz, Léto na Jungmaňáku či Student Fest.Všechny dotazy směřujte na: info@prahazijehudbou.cz

Informace pro média

Rádi vám poskytneme veškeré informace, zašleme kvalitní fotky, videa a další materiály či zprostředkujeme rozhovory s vystupujícími umělci. Akreditace vyřizujeme na základě e-mailové či telefonické žádosti.
Soubory ke stažení:

Kontakt pro média:
eliska.mikovcova@piaristi.cz
+ 420 606 774 435

Praha Žije Hudbou – tisková zpráva 16.5.2017 – presskit ke stažení zde
Praha Žije Hudbou- tisková zpráva 1.3.2017